top of page
Rectangle 15.png

Aktarmalı Taşıma Nedir ? | Goya Rota Planlama


Aktarmalı Taşıma Nedir ? | Goya Rota Planlama


Transit taşımacılığı olarak da bilinen aktarmalı taşıma, lojistik alanında sık olarak kullanılır. Bu taşımacılık şekli yük taşımacılığı noktasında büyük öneme sahiptir diyebiliriz. Dünya genelinde gerçekleşen ticaret ile sınırların kalktığı günümüz dünyasında aktarmalı taşımacılık en çok kullanılan taşıma yöntemleri arasında yer alır.


Aktarmalı Taşıma Nedir?


Yalnızca bireysel alışverişler için değil kitlesel alışverişlerde de öne çıkan internet, global taşımacılığın da farklı bir boyuta ulaşmasını sağlamıştır. Aktarmalı taşıma, genel tanımı ile global ticarette tercih edilen, oldukça esnek, yüksek verimlilik sunan bir taşımacılık yöntemidir. Bu taşımacılık, çok aşamalı ve kapsamlı bir süreç gerektirir.


Klasik taşımacılık süreçleri, lojistiğin gerçekleşeceği ülke ve bölgelere göre farklılaşır. Aktarmalı yük taşımacılığı ise aslında global bir uygulama olmasından dolayı uluslararası kurallara bağlı şekilde yapılabilmektedir. Aktarmalı taşımacılık, geniş bir alanda yerine getirilir. Bu sebeple de yalnızca sevkiyatın sağlandığı yerlerde değil, sevkiyatın devamlılığının olduğu transit ülkelerde de sürece devam edilir. Özellikle de ülkemiz gibi jeopolitik konumu güçlü olan yerlerde aktarmalı taşımacılık yoğunlukla kullanılır. Bu taşımacılıkta gümrük hususu önemli yer tutar. Gümrükten geçecek olan malların ilgili ülkenin istediği belgelere sahip olması lazımdır.


Aktarmalı Taşımacılık Çeşitleri Nelerdir?


Aktarmalı yük taşıma çeşitleri, istek ve taleplerin etkin şekilde karşılanmasını sağlar. Farklı yöntemler barındıran bu lojistik sistemleri, birçok faktöre bağlı olarak değişik özellikler sunar. Aktarmalı taşımacılık çeşitleri şu şekilde açıklanabilir:

· Havayolu ile aktarmalı taşımacılık

· Karayolu ile aktarmalı taşımacılık

· Denizyolu ile aktarmalı taşımacılık

· Demiryolu ile aktarmalı taşımacılık


Aktarmalı Yük Taşımacılığı Hangi Avantajları Sunar?

Aktarmalı yük taşımacılığı birçok farklı avantajı beraberinde getirir. Ülkeler arasında mal ve yük taşınmasını teşvik eden bu yöntemde gümrük uygulamaları çok hızlı şekilde tamamlanır. Aktarmalı taşıma yaptığına dair çeşitli belgeleri elinde bulunduran firmaların araçları, gümrükten hızlıca geçer. Bu durum ise mal ve yüklerin tam da zamanında karşı tarafa ulaştırılmasını mümkün kılar.

Aktarmalı yük taşımacılığı yapılırken mal ve yükler ideal paketleme ve koruma teknikleriyle taşınır. Demir yolu ve deniz yolu ile taşınan ürünler genellikle konteynerler içine konulur ve böylece yolculuk sırasında zarar görmeleri önlenir.


Aktarmalı Taşıma Nedir ? | Goya Rota PlanlamaComments


bottom of page