top of page
Rectangle 15.png

Cross Trade Taşımacılık Nedir? | Goya Rota Planlama


Cross Trade Taşımacılık Nedir? | Goya Rota Planlama


Lojistik sektörünün önemli uygulamalarından biri de Cross Trade taşımacılık olur. Bu taşımacılık yöntemi aynı zamanda çapraz taşımacılık olarak da lanse edilir. Serbest bölgede ya da yurtdışında yerleşik bir firma veya antrepodan satın alınan ürünlerin, çapraz ticaretin gerçekleştiği ülke vasıtası ile farklı bir yere satılması anlamına gelir.


Cross Trade Taşımacılık Ne Anlama Gelir?


Çapraz ticaret, bir ülkeden farklı bir ülkeye ürünün milli mal haline gelmeden veya o ülkenin gümrük alanına girmeden satışının yapılmasıdır. Cross Trade taşımacılık diğer yandan bir ticaret şeklidir. Teknik açıdan gerçek ihracat ve ithalat tanımına uymaz. Diğer lojistik uygulamalardan ayrılan en önemli noktası ise gümrük beyannamesine gereksinim olmamasıdır.

Cross Trade taşımacılık yapılırken, satışı gerçekleşen malın alıcıya teslim edilene kadar sevk edildiği alan önemli olmamaktadır. Sevkiyat belgelerinin malın giriş çıkış yapıldığı ülkelerin mevzuatına göre düzenlenmesi yeterli bir durumdur. Cross Trade taşımacılık ile malların yüklenmesi esnasında tedarikçiye düzenlenen sözleşmede, alıcı olarak çapraz ticaret firması belirtilebilir.


Cross Trade Taşımacılık Hangi Avantajları Sunar?


Son dönemlerde uluslararası ticaret alanına yenilikler dahil edilmiştir. Firmaların coğrafi konumlarının haricinde faaliyet göstermesi de bunların başında yer alır. Bu taşımacılık şekliyle firmalara global pazarlarda yer edinmek ve gelişmek amacıyla gereksinim duyabilecekleri bütün lojistik olanaklar kolayca sunulur. Böylece firmanın uluslararası pazarda yer alma ihtimali artış gösterir. Cross Trade taşımacılık şu avantajları beraberinde getirir:


· Düşük lojistik maliyeti: Cross Trade taşımacılık yapılırken ürünler tedarikçinin ülkesinden alıcının olduğu yere bağımsız olarak gönderilir. Bu nedenle önce ofisinize ürün tedarik etmeniz ve sonrasında bunu alıcıya göndermeniz gerekmez. Bu durum ise lojistik maliyetlerinden tasarruf elde etmenize yardımcı olur.

· Daha hızlı nakliye süresi: Cross Trade lojistiği ile hızlı bir şekilde nakliye sürecinin gerçekleşmesi mümkün olabilmektedir. Aynı zamanda ticaret sırasında iki farklı ülkede uygulanması zorunlu olan vergi ve gümrük karmaşasından da kurtulmuş olursunuz.

· Küresel pazarda aktif olma ihtimali: Firmaların büyümesi ve kar oranlarını artırması için küresel pazarda yer almaları oldukça önemlidir. Cross Trade taşımacılık ile küresel pazarda aktif olmanız söz konusudur.Goya Rota Planlama İndirme LinkiComments


bottom of page