top of page
Rectangle 15.png

Kombine Taşımacılık Nedir? | Goya Rota Planlama


Kombine Taşımacılık Nedir? | Goya Rota Planlama


Kombine taşımacılık, lojistik sektöründe sık olarak kullanılan uygulamalardan biridir. Gelişen ulaşım imkanlarıyla küresel pazarlara olan erişim daha da kolay hale gelmiştir. Ticaretin global olarak yapılması, taşımacılık sektörüne olan ilgiyi bir üst noktaya ulaştırmıştır. Şirketlerin yük ve mallarını düşük maliyet ile güvenilir şekilde taşımaları için kombine taşımacılık yöntemi hayata geçirilmiştir.


Kombine Taşımacılık Ne Anlama Gelir?


Standart taşımacılık teknikleri farklı şekillerde gerçekleşir. Kombine taşımacılık, hava, deniz ve karayolundan farklı olarak, çoklu taşıma olanağı sağlar. Çoklu taşımacılık yönteminin pek çok üstün yönü vardır. Uluslararası malların taşınmasında en fazla kullanılan tekniklerden biridir. Bu tür bir taşımacılık sisteminde en az iki farklı yol kullanılır. Bunlar demir yolu, hava yolu, deniz yolu ve kara yolu olabilmektedir.


Kombine Taşımacılık Avantajları Nelerdir?


Kombine taşımacılıkla pek çok farklı avantaj elde etmek söz konusu olabilmektedir. Bu avantajlar gönderici ve alıcı için geçerlidir. Kombine taşımacılığın en fazla avantaj sunduğu alan ekonomidir. Yine de kombine taşımacılık, süreçleri hızlı ve bir şekilde tamamlamaya yardımcı olduğu için çeşitli alanlarda fayda yaratmayı başarır.


Bu taşıma stilinde ağırlık olarak yüksek olan mal ve yüklerin taşınması mümkündür. Kombine taşımacılıkta ilk olarak ekonomik yönden avantaj elde edilir. Lojistik maliyetlerin düşürülmesini sağlayan yöntem, birden fazla yolla yüklerin taşınmasını sağladığı için zaman, maliyet ve emek tasarrufu sunar. Taşınacak olan ürünlerin ağırlığına, türüne, cinsine bağlı şekilde en uygun taşıma yöntemi tespit edilebilir.


Kombine taşımacılık nedeniyle köprü gibi geçiş noktalarında ödenen geçiş ücretleri ve masraflar ortadan kalkar. Demiryolu ya da denizyolu tercih edilecek ise güvenli donanımlarla mal ve yüklerin zarar görmeden ulaştırılması sağlanır.


Kombine Taşımacılık Türleri Nelerdir?


Kombine taşımacılık çeşitleri de lojistik sektörünü yakından ilgilendirir. Bu taşımacılık modeli iki farklı alt grupta incelenir. Bunlar:

· İntermodal taşımacılık: En belirgin özelliği, süreçlerde konteyner kullanımının gerçekleşmesidir. Aktarımı yapılacak olan mal ve yükler konteynerler aracılığı ile taşınır.

· Multimodal taşımacılık: Malları varış noktasına ulaştırmak için çeşitli araçların kullanımına ihtiyaç duyulan taşımacılık şeklidir. Amacı ise lojistik maliyetlerini ve teslim zamanlarını azaltmaktır.Goya Rota Planlama İndirme LinkiComentários


bottom of page