top of page
Rectangle 15.png

Lojistikte Güvenlik Nasıl Sağlanır? | Goya Rota Planlama


Lojistikte Güvenlik Nasıl Sağlanır? | Goya Rota Planlama


Lojistikte güvenlik oldukça önemli bir detaydır. Lojistik süreçler iş güvenliği açısından çok tehlikeli olabilir. Depolamanın kendisinden yüklerin bizzat taşınmasına kadar tüm aşamalarda çeşitli riskler söz konusudur. Bu nedenle, kazaları önlemek için lojistikte bazı güvenlik ipuçlarına uymak çok önemlidir.


#rota #rota planlama #rota optimizasyon


Lojistikte Güvenlik İpuçları


Lojistik zinciri, her biri kendine özgü riskleri olan birkaç aşamadan oluşur. Depolarda bulunması gereken zorunlu ekipmanlar, işaretler ve çalışanların farkındalığı kadar nakliye sırasında daha fazla güvenliği garanti eden rotaların seçimi de önem arz eden hususlar arasındadır. Lojistikte güvenlik için bazı süreçlerin optimize edilmesi şarttır. Bunun için uygulanması gerekenler:


Güvenlik Kuralları Oluşturun


Lojistik şirketlerinde güvenlik kuralları oluşturmak, yüksek risk düzeyine sahip herhangi bir şirkette kaza sayısını azaltmanın temelidir. En tepeden başlayan, şirket liderleri ve yöneticilerinin çalışanlara örnek olduğu bir zihniyet oluşturmak gerekiyor. Bu aşamada iş yeri güvenliği süreçlerinin sürekli olarak iyileştirilmesi, mevcut yasalara uyum, önleme eylemleri, örgütsel öğrenme, iç eğitimler, verimli iletişim, şeffaflık ve güven gibi konular önem kazanır.


Riskli Sektörleri ve Süreçleri Belirleyin


Lojistikte güvenlik adına riskli sektörler ve süreçler tespit edilmelidir. Lojistikte ikinci güvenlik ipucu, risklere göre alınması gereken farklı önlemleri bulmak için sektörlerin haritasını çıkarmaktır. Hangi eylemlerin gerekli olacağını anlamak için iyi bir plan yapılmalıdır. Örneğin, nakliye lojistiğinde güvenlikten bahsediyorsak, dikkate alınması gereken detaylar sürücü ve araçlarla ilgili risklerdir.


Ekibi Eğitin


İnsan hatasından kaynaklanan kazaları azaltmak, çalışanların eğitimi ve kalifikasyonu sayesinde mümkündür. Örneğin kamyon şoförlerinin güvenliği için bazı kurallar belirlenmelidir. Ayrıca, yola dikkat etmemek, araç kullanırken cep telefonu kullanmak, hız yapmak, sert fren yapmak ve sorumsuz davranışlarda bulunmak gibi araç kullanırken alınması gereken önlemler konusunda onlara talimat vermek zorunludur.


Revizyon ve Önleyici Bakıma Yatırım Yapın


Kazalar insan hatasından kaynaklanmıyor ise araç ve ekipmanlardan kaynaklanmaktadır. Önleyici bakıma yatırım yapmak çok önemlidir ve maliyetler, şirketin sorumluluğunda olabilecek kazalarla ilgili giderlerden daha düşüktür. Her aracın özelliklerine ve diğer detaylara dikkat edilmelidir. Bu nedenle, hangi araçların nakliye için uygun olduğunu ve hangilerinin bakıma ihtiyacı olduğunu tespit edip buna göre aksiyon almalısınız. Böylelikle lojistikte güvenlik sağlanmış olacaktır.Lojistikte Güvenlik Nasıl Sağlanır? | Goya Rota PlanlamaComments


bottom of page