top of page
Rectangle 15.png

Lojistikte Taşımacılık Yöntemleri Nelerdir? | Goya Rota Planlama


Lojistikte Taşımacılık Yöntemleri Nelerdir? | Goya Rota Planlama


Teslimat yapanlar için lojistik süreçler hakkında bilgili olmak çok önemlidir. Bu anlamda, malların hızlı ve verimli bir şekilde ulaşmasını sağlamak için en iyi yöntemlerin değerlendirilmesi tavsiye edilir. Bu nedenle, ulaşım türlerini bilmek çok faydalıdır. Lojistikte taşımacılık yöntemleri sizler için sıralandı.


Karayolu Taşımacılığı

Karayolu taşımacılığı kesinlikle ülkemizde en çok kullanılan ulaşım yöntemidir. Bunun nedeni, her şeyden önce esnek bir seçeneği temsil etmesidir. En önemli avantajı ise malların neredeyse her yere taşınmasına izin vermesidir.


Demiryolu Taşımacılığı

Taşımacılık yöntemleri arasında bir diğeri de demiryolu taşımacılığı olur. Demiryolu taşımacılığının ise karayolu taşımacılığına ve özellikle hava taşımacılığına göre bir farkı vardır: daha ekonomiktir. Bu nedenle, firmaların giderek daha büyük miktarlarda mal taşıması gerektiğinde şiddetle tavsiye edilir. Özellikle mesafe daha büyük olduğunda önemli bir taşımacılık yöntemi olarak dikkat çeker. Demiryolu taşımacılığı ile rotaya bağlı olarak maliyetlerden ve hatta hızdan tasarruf etmek mümkündür.


Havayolu Taşımacılığı

Lojistik taşımacılık yöntemleri arasında önemli yer tutar. Hız açısından fark yarattığı için firmaların sık olarak tercih ettiği bir yöntemdir. Bu nedenle, çabuk bozulan veya katma değeri daha yüksek olan ürünler için en uygun olanıdır. Her durumda, özellikle uluslararası taşımacılık ve hatta acil teslimatlar için en iyi seçenektir.


Denizyolu Taşımacılığı

Daha uzun mesafeler kat etmesi gereken büyük hacimli kargolar genellikle denizyolu taşımacılığı ile sevk edilir. Yavaş bir seçenek olsa da etkili bir ulaşım yöntemidir. Genel olarak, daha büyük mesafelerde ve daha düşük nakliye maliyetleri gerektiren büyük hacimler için uygundur.


İdeal Taşımacılık Yöntemleri Nasıl Seçilir?

Çoğu şirket için en büyük ihtiyaç, işletme maliyetleriyle ilgilidir. Bu bağlamda, genellikle seçenekler arasında en ekonomik olan denizyolu taşımacılığı kesinlikle öne çıkar. Ardından demiryolu taşımacılığı ve karayolu taşımacılığı gelir.

Hava taşımacılığı, hızlılığın maliyetten daha önemli olduğu belirli durumlar için daha uygun olduğundan doğal olarak en pahalı olanıdır.

Taşıma türlerinin maliyetlerinden bahsederken, hem yakıt tüketimi, geçiş ücretleri ve ücretler gibi doğrudan olanları hem de malların depolanması ve elleçlenmesi maliyetleri gibi dolaylı olanları dikkate almamız gerekir.Lojistikte Taşımacılık Yöntemleri Nelerdir? | Goya Rota PlanlamaComments


bottom of page