top of page
Rectangle 15.png

Ro-Ro Taşımacılık Nedir? | Goya Rota Planlama


Ro-Ro Taşımacılık Nedir? | Goya Rota Planlama


Lojistik sektöründe önemli kavramlardan biri de Ro-Ro taşımacılık diyebiliriz. Bu kavram, Roll of kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşturulmuştur. Bir tür deniz taşımacılığı çeşididir. Tekerlekli araçların denizyolu vasıtası ile bir yerden başka bir alana taşınması işleminde kullanılır. Tekerlekli araçların denizyolu ile taşınmasında tercih edilen gemiler ise Ro-Ro gemileri şeklinde isimlendirilir. Dünya çapında birçok alanda bu taşımacılık türü için limanlar bulunur. Fakat her limanda Ro-Ro taşımacılığı yapılamamaktadır.


Ro-Ro Taşımacılık Ne Anlama Gelir?

Hem yurt içindeki hem de yurtdışındaki uzak yerlere taşınması gereken her türden tekerlekli aracın denizyolu aracılığıyla sevkiyatının gerçekleştirilmesi, Ro-Ro taşımacılık şeklinde isimlendirilmektedir. Ro-Ro ile tır, kamyon, otomobil gibi çeşitli araçlar taşınır. Karayolu taşımacılığı gerçekleştiren araçların yolculuğunun bir bölümünün deniz üzerinde gerçekleşmesi, bu taşımacılık yoluyla mümkün olabilmektedir.


Ro-Ro taşımacılık sisteminin ortaya çıkışında feribotlar önemli bir etken olmuştur. Önceleri feribotlarda kamyon ve otomobil gibi yükler kabul edilmiş ve denizyoluyla bir alandan başka bir alana aktarılmıştır. Ancak feribotlarda sınırlı boyutta yükler taşınabilir. Aynı zamanda feribotlar büyüklükleri nedeni ile kısa mesafe taşımacılığında tercih edilir. Bu dezavantajdan hareket ile feribotların işlevinin bir üst noktaya taşındığı Ro-Ro taşımacılık doğmuştur. Günümüzde Roll on/Roll of gemileri dünya çapında kullanılır.


Ro-Ro Taşımacılık Hangi Avantajları Sunar?

Ro-Ro taşımacılık, multimodal taşımacılık sınıfında da değerlendirilir. Yüklerin kısa sürede istenen yere ulaştırılmasını sağlar. Global ticaretin gelişmesiyle beraber artan lojistik gereksinimler doğrultusunda oluşturulan bu taşımacılık türü, zaman ve maliyet tasarrufunu teşvik eder.


Tek bir taşımacılık yöntemi kullanmaktan ziyade Ro-Ro araçları ile yapılan taşımacılık uygulamaları, firmalara büyük kolaylıklar vadeder. Müşteri odaklı ilerleyen bu taşımacılık tekniğinde özel ekipmanlar kullanılır. Ayrıca yükler özenle korunur ve ulaştırılması gereken yere götürülür. Ro-Ro taşımacılığın kullanılmasının sebeplerinden biri de sağladığı bu güvenli hizmet olur.


Yüklerin boşaltılması ve yüklenmesi sırasında aşırı emek harcanmaz. Bu da maliyetlerin büyük oranda düşmesine yardımcı olur. Direkt olarak deniz yolunu kullanan Ro-Ro gemileri gereğinden fazla durmadıkları için zaman kaybı gibi durumlar yaşanmaz. Bir diğer avantajı ise yakıt tasarrufu sağlıyor olmasıdır.


Goya Rota Planlama İndirme LinkiCommentaires


bottom of page